Saznajte sve informacije o EU projektu. INOMILKO PROJEKT

Mastitis (upala mliječne žlijezde) prepoznat je kao najveća prijetnja zdravlju i produktivnosti mliječnih krava, te stvara velike gospodarske štete u proizvodnji i preradi mlijeka i mliječnih proizvoda. Također, mastitis se smatra jednim od najvećih problema na farmama mliječnih krava. U većini slučajeva liječe se samo klinički mastitisi, dok subklinički prolaze neprimijećeno uzrokujući velike gubitke. Dok se klinički mastitis u većini slučajeva lako uočava, subklinički oblik predstavlja veliki problem na farmama, tako da pojavnost u nekom stadu može biti od 2 do 20 puta veća od kliničke forme. Prema nekim istraživanjima subklinički mastitis predstavlja približno 90-95% ukupnih slučajeva mastitisa, sa prevalencijom u stadima od 15-75%. Otkrivanje subkliničkog mastitisa je teško jer klinički simptomi nisu vidljivi, vime i mlijeko izgledaju normalno, a bolest vrlo često prelazi u klinički oblik. Velik broj somatskih stanica (BSS) ima za posljedicu smanjenu količinu proizvedenog mlijeka po kravi (10-25%) i smanjenje mliječne masti za 5-12%. No, BSS ne korelira uvijek s infekcijom vimena, na njega mogu utjecati brojni čimbenici (npr. broj laktacija, stadij laktacije, nivo proizvodnje mlijeka, stres, godišnje doba, pasmina). Postojeća metoda točnog i objektivnog određivanja BSS provodi se u laboratoriju, kao i identifikacija bakterija u mlijeku, što je vremenski zahtjevno i predstavlja velik trošak.

Temeljem svega navedenog na tržištu se pojavila potreba za novom, ranijom dijagnostikom subkliničkog mastitisa, otkrivanjem novog biomarkera koji će biti specifičan za subklinički mastitis, moći će se ustanoviti u ranom stadiju, bit će jednostavan za određivanje, te će se moći omogućiti ciljano i učinkovitije liječenje, poboljšat će se zdravlje i produktivnost životinja. Ideja je prepoznata od strane stručnjaka sa Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te je nastao projekt „Razvoj inovativnog brzog testa za dijagnostiku subkliničkog mastitisa u mliječnih krava“. Projekt je usmjeren na detekciju, karakterizaciju i kvantifikaciju proteomskog profila mlijeka krava sa subkliničkim mastitisom, s ciljem primjene naprednih, inovativnih i najsuvremenijih tehnologija u razvoju i stvaranju novog dijagnostičkog testa za subklinički mastitis. Za to će biti nužno provesti profiliranje biomarkera za diferencijalnu dijagnozu mastitisa primjenom kvantitativnog „bottom-up“ proteomskog pristupa, napraviti bioinformatičku analizu prikupljenih podataka, biološku validaciju potencijalnih biomarkera, proizvesti odgovarajuća protutijela, proizvesti višestruke testove, te naposljetku validirane biomarkere prilagoditi formatu imunokromatografskih testova.

Ostvarenje ciljeva projekta omogućit će ranu dijagnostiku i liječenje subkliničkog mastitisa dostupnošću brzog, osjetljivog i specifičnog testa za subklinički mastitis, spremnog za upotrebu na farmama mliječnih krava.  Dostupnost ovakvog testa omogućit će ranu, brzu i točnu dijagnostiku krava sa subkliničkim mastitisom, smanjujući tako upotrebu za korištenjem antibiotika. Praktičnost korištenja testa na samoj farmi omogućit će diferencijalnu dijagnozu subkliničkog mastitisa, te pružiti dodanu dijagnostičku i ekonomsku vrijednost za krajnjeg korisnika.

Novi inovativni, brzi test koji će nastati ostvarenjem ciljeva projekta dovest će i do pozitivnog financijskog učinka za proizvođače mlijeka. Posljedično smanjenje gubitaka na farmama zbog rane dijagnostike i liječenja subkliničkog mastitisa, dovest će i do snižavanja troškova i povećanja proizvodnosti, te u konačnici rezultirati promjenom trenda koji je danas prisutan u mljekarstvu u Hrvatskoj, povećanju broja mliječnih farmi i mliječnih krava. Povećana profitabilnost mogla bi utjecati i na promjenu demografskih trendova, na demografsku obnovu sela.

Uspješna implementacija

rezultata projekta dovest će do nastanka spin-off kompanije, gdje će novonabavljena „state-of-the-art“ oprema i stečeni „Know-How“ u primjeni tehnologija imunokromatografskih testova omogućiti daljnji prodor na dijagnostičko tržište, kako u veterinarskoj medicini, tako i u medicini, kontroli kvalitete hrane i utjecaju okoliša na zdravlje ljudi i životinja.

Rješavanje problema

svih navedenih problema trebalo bi dobro pozicionirati novi brzi test kao proizvod koji zbog navedenih činjenica ima budućnost na tržištu veterinarskih dijagnostičkih proizvoda. Naime, brzi test bit će dostupan vlasnicima farmi, veterinarima na farmama i veterinarskim ambulantama te poljoprivrednoj savjetodavnoj službi koji će ga moći primjenjivati u svakodnevnoj praksi.

Close Bitnami banner
Bitnami